Bartın Üniversitesi OBS Giriş

Tarafından   2013-10-29

Bartın-üniversitesi-obsBartın Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS), öğrencilerin ilgili eğitim öğretim yılı dönemlerindeki aldıkları derslerin notlarını, derse devam durumlarını, ders programlarını,ders seçimi, kayıt yenileme vb. görüntülemek amacıyla giriş yaptıkları sistemdir. Öğretim elemanları da aynı sistemi kullanarak ilgili dönemde verdikleri dersleri görebilir, not ve yoklama girişi vb. işlemleri yapabilirler.Öğrenci Bilgi Sitemi Girişi için TIKLA!!

OBS kayıt işlemleri, yeni kayıt olan öğrenciler kullanacakları obs hesabını açmak ve obs hesabı şifrelerini unutan öğrencilerin şifre sıfırlama işlemlerini öğrenci işleri tarafından gerçekleştirilmektedir

Öğrenci Kayıtlarının Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

Güz, Bahar ve Yaz Dönemlerine ait program kayıtlarının başlangıç ve bitiş tarihlerini içeren akademik takvim her öğretim yılı için Üniversite Senatosu kararı ile belirlenmektedir. Bu bilgiler Öğrenci Daire Başkanlığı’ndan öğrenilebilir.

SIK SORULAN SORULAR

S : Öğrenci Bilgi Sistemini(Otomasyonunu) nasıl kullanabilirim ?

C : Öğrenci Bilgi Sistemini(Otomasyonunu) Öğrenci numaranızı ve kullanıcı şifrenizi kullanarak bilgilerinize erişebilirsiniz.

S : Öğrenci Bilgi Sistemi ile ulaşabileceğim bilgiler ve yapabileceklerim nelerdir ?

C : “Öğrenci Bilgi Sistemi” ara yüzünü kullanarak transkriptinizi, notlarınızı, harç durumunuzu,sınav tarihlerinizi, bölüm bilgilerinizi, genel ya da şahsi duyurularınızı takip edebilirsiniz. Dönem başlarında kayıt yenileme işlemlerinizi, harç ödeme işleminizden yarım gün veya bir gün sonra yapabilirsiniz. Ders Kayıt çıktısını alabilirsiniz.

S : Bilgi sistemi şifremi kaybettim(unuttum) ne yapmalıyım ?

C :Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’nda ilgili bölüm memuruna şahsen başvurarak, yeni şifre verilmesini talep etmelisiniz.

S: Akademik ortalama hesabı nasıl yapılmaktadır ?

C: Bu konuyla ilgili detay bilgi, Eğitim-Öğretim Sınav Yönetmeliği’nde yer almaktadır.

S: Hangi dersler akademik ortalamaya etki eder ?

C: Kredili dersler akademik ortalamayı etkiler, kredisiz dersler ortalamaya hesabına dahil edilmez.

S: Notlarımı ve akademik ortalamamı nasıl öğrenebilirim?

C: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasından, “Öğrenci Bilgi Sistemi” ara yüzünden “Öğrenci Girişi” bölümünden giriş yaparak transkript bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

S: Notlarımı nasıl öğrenebilirim?

C: Tüm ilan edilen notları görebilmek için, “Öğrenci Bilgi Sistemi” ara yüzünden “Öğrenci Girişi” bölümünden giriş yaparak “Not Durumu ” seçeneğini seçerek öğrenilebilirsiniz.

S: Bir dersin sınav sonucunun, harf notuna karşılık gelen puan aralıkları ve katsayıları nasıl öğrenebilirim?

C: Bu konuyla ilgili detay bilgi, Eğitim-Öğretim Sınav Yönetmeliği’nin Değerlendirme Bölümünde yer almaktadır.

S : Kimlik kartının kaybolması veya çalınması durumunda yapılması gereken işlemler nelerdir?

C :1)-Yerel bir gazeteye “Kırıkkale Üniversitesine ait öğrenci kimliğimi kaybettim hükümsüzdür” ifadesini içeren bir kayıp ilanı verilir.

2)- Kayıp ilanının yer aldığı gazeteyi dilekçe ekinde Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na teslim edilir.

3)- Belirtilen tarihte kimlik kartı Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’ndan alınır.

S : Kişisel bilgilerimde değişiklik (düzeltme) olduğu zaman ne yapmalıyım?

C : 1)-Ad, soyad veya nüfus kimlik bilgilerinde (Ana adı, Baba adı,Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Medeni Hali vb.) değişiklik ya da düzeltme olmuş ise yeni nüfus cüzdanı, varsa mahkeme kararının onaylı bir sureti dilekçe ekinde Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na teslim edilir.

2)- Eğer değişiklik yeni kimlik kartı çıkarılmasını gerektiriyorsa yeni kimlik kartı istediğinizi belirtmelisiniz.

3)- Belirtilen tarihte eski öğrenci kimlik kartını teslim edip yeni kimlik kartı Öğrenci ışleri Dairesi Başkanlığından alınır.

S : Fakülte/Yüksekokulların ön lisans ve lisans kayıt, eğitim-öğretim, sınav ve mezuniyetlerine ilişkin hususlarla ilgili yönetmelik/yönerge/ilke, usul ve esaslara nerden erişebilirim ?

C : Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasında yer alan “Kanun ve Yönetmelikler” bölümünden ilgili mevzuata erişebilirsiniz.

S : Yatay geçişle ilgili detay bilgileri nerden öğrenebilirim, erişebilirim ?

C : Başvuruşartlarını ve kontenjan sayılarını Üniversitemiz ana web sayfası öğrenci işleri duyuruları bölümünden veya Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın web sayfasından öğrenebilir veya Başkanlığımıza/ilgili fakülte veya yüksekokullaraşahsen gelerek veya telefon ederek bilgi alabilirsiniz.

S : Dikey geçiş ile ilgili detay bilgileri nerden öğrenebilirim, erişebilirim ?

C : Dikey geçiş ile ilgili ana mevzuat ve koşullar ile uygulama ilkeleri için, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın web sayfasının “Kanun ve Yönetmelikler” bölümünden bilgi edinebilir veya yüz yüze/telefonla ilgili birimlerden bilgi alabilirsiniz.

S : Diplomamı almak için gerekli olan belgeler nelerdir ?

C :- Geçici Mezuniyet Belgesi, ( ASLI )
– Geçici Mezuniyet Belgesi Kaybedilmiş ise ilanının yayımlandığı gazetenin sayfası, ( Kayıp ilanı ulusal düzeyde yayımlanan gazetede çıkmış olmalıdır)
– Eğer Diplomayı Başkası Teslim Alacaksa;
Noterden Alınmış Vekaletname ( ASLI )

S : Geçici Mezuniyet Belgesi alma prosedürü nasıl işlemektedir, belge almak için ne yapmalıyım ?

C : Mezuniyete hak kazanmış öğrenciler Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığından “İlişik Kesme Belgesi” ni alarak gerekli yerlere imza attırdıktan sonra Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına teslim eder.
-İlişik Kesme Belgesi,
-Nüfüs Cüzdanı Fotokopisi,
-Öğrenci Kimliği,
-Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet fotoğrafı Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na teslim eder.Eğer sistemde öğrenci mezun görülüyorsa, Geçici Mezuniyet Belgesini Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanır.Geçici Mezuniyet Belgesi eğer hazır ise hemen, değilse belirtilen tarihte alınabilir.

S : Diploma Belgesinin zayii ve kaybedilmesi durumunda istenen belgeler ve uygulama nelerdir?

C : Belgeler ve prosedürşunlardır;

1-Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Dilekçe ile başvurulur,
2-Kayıp ılanı (Türkiye genelinde yayımlanan gazeteye verilmiş ilan)
3- Vesikalık Fotoğraf 2 adet (Son 6 ay içinde çekilmiş koşullara uygun) Öğrenci ışleri Dairesi başkanlığına teslim edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir